Peptider är molekyler med uppgift att överföra information om hudens tillstånd. De ansvarar för att aktivera reparations- och försvarsmekanismerna i dermis och epidermis. Men med tiden minskar tillgången på peptider i huden gradvis. Detta gör att vår hud slutar reagera lika effektivt på yttre påverkan och därmed förlorar sin naturliga förmåga att reparera och förnya sig själv.
Detta kraftfulla 22% multipeptidserum hjälper till att förbättra synliga ålderstecken genom att stimulera hudens respons mot gradvis minskad kollagen- och elastinproduktion.
Derma-Peptides-serumet har utvecklats med en unik kombination av 10 biomimetiska peptider som snabbt smälter in i huden, stimulerar både kollagen- och elastinproduktionen och reducerar rynkor och fina linjer. Resultatet är en synligt slätare och mer ungdomlig hud.0>
Peptiderna som valts ut för denna formula är biomimetiska, vilket innebär att de är så nära identiska som dem som naturligt finns i din hud. Detta garanterar att de, när de väl har införlivats i hudens struktur, kommer de att fylla samma funktion som de som har gått förlorade med tiden.
22% Multi-Peptid-behandling. PH: 5.00–5.50