Mepilex Border absorberar effektivt sårsekret och hjälper till att bibehålla en fuktig sårmiljö som främjar läkning. Förbandet kan lämnas på i flera dagar, beroende på sårets tillstånd eller gällande klinisk praxis. Mepilex Border är självhäftande, vilket innebär att inget ytterligare förband behövs. Förbandet kan enkelt lyftas upp och justeras utan att förlora sin vidhäftning, vilket gör det enkelt att hantera vid omläggning.
Fördelar med Mepilex Border:
• Minskar smärta och vävnadsskada vid förbandsbyte
• Självhäftande – inget ytterförband behövs
• Kan användas under kompressionsbandage
• Skonsamt och bekvämt för patienten att bära
• Kan sitta kvar i flera dagar beroende på sårets tillstånd
• Kan justeras utan att förlora vidhäftningsförmågan
• Låg risk för hudirritation och allergi
Mepilex Border är idealiskt för måttligt till rikligt vätskande sår, så som ben- och fotsår, trycksår & traumatiska sår (t.ex. hudflikar och sekundärläkning av sår).
Mepilex Border är också lämpligt för användning på torra eller nekrotiska sår i kombination med geler. Förbandet absorberar effektivt sårsekret även under kompression och bibehåller fuktig sårmiljö för optimala läkningsförhållanden.
Mepilex Border kan användas för att underlätta debridering och bibehålla en fuktig sårmiljö, även om det initialt kan leda till att sårets storlek ökar – detta är en förväntad och normal del av läkningsprocessen. Förbandet har också visat sig normalisera torr och fjällig hud runt såret, vilket gör det till ett bra val för ett brett spektrum av vätskande och traumatiska sår.