Meny
Mina recept Mina fullmakter och barn Mina läkemedelslistor Mitt högkostnadsskydd Rådgivning om läkemedel Frågor om receptuttag

Mitt konto

Vill du kolla din orderhistorik eller dina bevakningar?

Logga in
Till kassan
Dronspot Vet 96 mg/24 mg Spot-On för Stora Katter 2 x 1,12 ml
Vetoquinol

Dronspot Vet 96 mg/24 mg Spot-On för Stora Katter 2 x 1,12 ml

Finns i lager
139 kr*
*Kan ej kombineras med rabattkoder
Hämta ut dina recept här!
Beskrivning
Dronspot vet spot-on lösning i styrkan 96 mg/24 mg är ett avmaskningsmedel för stora katter (5 - 8 kg). Medlet innehåller de aktiva substanserna Prazikvantel och Emodepsid och behandlar infektioner av både rundmask och bandmask. Doseringen sker direkt på kattens hud, en applikation per behandlingstillfälle räcker.

Katten bör vägas noggrant före behandling för att säkerställa att rätt pipettstorlek används.

Dronspot vet kan användas under dräktighet och digivning. Behandling ska ej ske på kattungar under 8 veckor.

Produktfakta
Varumärke
Vetoquinol
EAN
4007221051206
Förpackningsstorlek
2 dos(er)
Dosering & Användning
Dronspot vet för stora katter 5- 8 kg:1 pipett 1,12 ml.De rekommenderade minimidoserna är 3 mg emodepsid / kg kroppsvikt och 12 mg prazikvantel / kg kroppsvikt, motsvarande 0,14 ml Dronspot / kg kroppsvikt.Katten bör vägas noggrant före behandling för att säkerställa att rätt pipettstorlek används.För behandling av rundmask och bandmask är en applikation per behandlingstillfälle tillräckligt.Ta ur en endospipett från förpackningen.Håll pipetten upprätt, vrid och tag av kapsylen och använd den andra änden av kapsylen till att bryta förseglingen.Dela pälsen på kattens nacke vid skallbasen så att huden blir synlig. Placera pipettspetsen mot huden och tryck ordentligt flera gånger för att tömma innehållet direkt på huden. Applicering på nacken minskar möjligheten för katten att slicka i sig substansen.Appliceras endast på hudytan och på oskadad hud. Obs. Får ej ges genom munnen eller som injektion.Schamponering eller tvättning/badning av djuret i vatten, direkt efter behandling, kan reducera effekten av läkemedlet. Behandlade djur skall därför inte badas förrän lösningen har torkat.Undvik att den behandlade katten eller andra katter i hushållet kommer åt att slicka på applikationsområdet medan det fortfarande är fuktigt.Erfarenheten är begränsad vid användande av produkten till sjuka och försvagade djur. Därför skall produkten inte användas till sådana djur.Ska inte användas till kattungar under 8 veckors ålder.

Förvaringsinstruktioner
Förvaras utom syn- och räckhåll för barn.
Förvaras i originalförpackningen.
Fuktkänsligt.Förvaras under 25 C.
Använd inte detta läkemedel efter utgångsdatumet på etiketten och kartongen efter EXP. Utgångsdatumet är den sista dagen i angiven månad.

Innehåll
Aktiva substanser: Emodepsid 24 mg, Prazikvantel 96 mgHjälpämnen: Butylhydroxianisol 6,05 mg
Köps ofta tillsammans
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss