Meny
Mina recept Mina fullmakter och barn Mina läkemedelslistor Mitt högkostnadsskydd Rådgivning om läkemedel Frågor om receptuttag

Mitt konto

Vill du kolla din orderhistorik eller dina bevakningar?

Logga in
Till kassan
Bulldog Original Shower Gel 500 ml
Vegan

Bulldog Original Shower Gel 500 ml

Finns i lager
179 kr
Hämta ut dina recept här!
Beskrivning
Bulldog Original Shower Gel 500 ml är en duschgel med Bulldogs signaturdoft med toppnoter av bergamott, citron och lime med basnoter av cederträ och enbär. Kommer i en rymlig flaska om 500 ml som är lätt att öppna och gjord av 100% återvunnet material. Produkten är vegansk, innehåller inte sulfater och gör rent utan att torka ut huden. En aromatisk blandning av citrus, färsk mynta, eukalyptus, cederträ och patchouli.

På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung.
• Innehåller 100% naturlig doft
• Innehåller inga syntetiska förtjockningsmedel
• Innehåller inga sulfater (inklusive SLES eller SLS).
• Cruelty Free.
• Vår flaska är gjord av 100 % återvunnen konsumentplast (PCR).
• Transparent flaska som är enkel att öppna med en hand En stor förpackning minskar materialanvändningen per milliliter.
• Vegansk

Produktfakta
Varumärke
EAN
5060144646231
Förpackningsstorlek
500 ml
Jämförpris
35,80 kr/100 ml
Dosering & Användning
Arbeta upp ett lödder på fuktig hud och skölj.
Innehåll
Aqua (Water), Cocamidopropyl betaine, Sodium methyl cocoyl taurate, Sodium chloride, Glycerin, Lauryl glucoside, Sodium methyl oleoyl taurate, Sodium PCA, Sodium lauroyl sarcosinate, Sodium benzoate, Citric acid, Parfum (Fragrance)*, Potassium sorbate, Limonene. *A blend of natural ingredients.
Köps ofta tillsammans
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss