Meny
Mina recept Mina fullmakter och barn Mina läkemedelslistor Mitt högkostnadsskydd Rådgivning om läkemedel Frågor om receptuttag

Mitt konto

Vill du kolla din orderhistorik eller dina bevakningar?

Logga in
Till kassan
AKLA For Burns Brännskadekompress 10 x 10 cm

AKLA For Burns Brännskadekompress 10 x 10 cm

Slut i lager
29 kr
Hämta ut dina recept här!
Det här är en CE-medicintekniskt produkt.
Beskrivning

Akla For Burns Brännskadekompress 10x10 cm är ett sterilt brännskadeförband för första hjälpen-användning på alla typer av brännskador. Förbandet är konstruerat av en gel med öppna celler mättade med brännskadegel. En enda applicering av For Burns brännskadeförband är en effektivt första stödåtgärd på brännskador.

Akla For Burns förband har flera goda egenskaper:

  • Täcker effektivt det brända området och är samtidigt elastisk
  • Väger lite och är lätt att ta med sig
  • Är helt sterila förband
  • Effektiv första hjälpen vid alla typer av brännskador


For Burns förband är icke-vidhäftande vilket gör att det inte fastnar i såret. Den fuktiga lösningen underlättar enkel borttagning för inspektion och behandling av det skadade området. Gelen lämnar inga rester och kan enkelt tas bort med vatten.

Produktfakta
Dosering & Användning
När medicinsk hjälp är inte omedelbart tillgänglig täck såret med For Burns brännskadeförband och håll det på plats med en gasbinda. For Burns hjälper det brännskadade området att förbli fuktig i flera timmar och ger ett fysiskt skydd till brännskadan mot ytterligare skador och föroreningar.
Innehåll
Purified water, Melaleuca Alternifolia, Emulsifiers and Preservatives.
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss